שאלות ותשובות:

ש: מה זה אומר להתפקד, להיות חבר במפלגה?
ת: להיות חבר במפלגה זה אומר לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות שלה. להיות זה שנבחרי הציבור במפלגה חייבים לו דין וחשבון. אפשר להיות חברים בכל מיני מפלגות, אבל רק בשלוש המפלגות הדמוקרטיות הגדולות (ליכוד, עבודה ומפד"ל (הבית היהודי)) כלל חברי המפלגה בוחרים הן את יו"ר המפלגה, והן את רשימת המועמדים של המפלגה לכנסת בתהליך שנקרא "פריימריז". מדובר בכוח בלתי מבוטל, שיכול להמליך מלכים ולחרוץ גורלות, ונבחרי הציבור יודעים את זה. והכרטיס להשתתפות בתענוג הזה עולה בסה"כ 64-39 ₪ לשנה.

ש: מה עושים אחרי שמתפקדים?
ת: התפקדות היא תחילתה של מעורבות פוליטית. כל הנרשמים כחברי מתפקדים באתר מקבלים באופן שוטף מידע על הנעשה בכנסת. באתר ניתן למצוא מידע על התפקדות, קישורים לארגוני התפקדות שונים כגון מתפקדים לחינוך, התנועה הפלורליסטית, הליכודניקים החדשים ועוד. אנו עובדים על פיתוח מערכי עדכון והצגת מידע על פעילות חברי הכנסת והמפלגות. ניתן גם לקבל מידע באתר כנסת פתוחה.

ש: מתי יש פריימריז במפלגות השונות?
ת: הפריימריז בשלוש המפלגות, בהן בוחרים את רשימות המועמדים לכנסת, מתקיימים לרוב כשלושה חודשים עד חצי שנה לפני הבחירות לכנסת. אם הבחירות אינן מתקיימות במועדן מסיבה כלשהי (ובישראל זה קורה לא מעט), הפריימריז מתקיימים כשלושה חודשים לפני הבחירות לכנסת. גם אם לא ניתן יהיה להצביע לפריימריז הקרובים בגלל תקופת האכשרה, התפקדות היא השקעה לטווח הארוך. התפקדות המונית מזכירה לחברי הכנסת שעליהם להתחיל לפעול לטובת כלל האוכלוסיה, בין אם יש למתפקדים השפעה בפריימריז או לא.

ש: אז למה להתפקד עכשיו ולא בעוד שנה?
ת: לכל מפלגה גדולה יש תקנון הקובע את נהלי הבחירות והחברות במפלגה. בכל המפלגות יש תקופת אכשרה – פרק זמן מרגע ההתפקדות ועד שהחברים החדשים מקבלים זכות להצביע בפריימריז, על מנת למנוע מאנשים להתפקד למפלגה בסמוך לפריימריז רק בכדי להצביע למועמד מסוים, ואז לעזוב את המפלגה. תקופת האכשרה משתנה בין מפלגה למפלגה ועומדת על חצי שנה במפלגת העבודה, 16 חודשים בליכוד, ו-18 חודשים במפד"ל (הבית היהודי).

ש: למה להתפקד דווקא לשלוש המפלגות הגדולות? למה לא למפלגות אחרות?
ת: הליכוד, העבודה והמפד"ל (הבית היהודי) הן שלוש המפלגות בכנסת, שמקיימות פריימריז בהן כלל חברי המפלגה בוחרים הן את יו"ר המפלגה והן את רשימת המועמדים שלה לכנסת. במפלגות בהן יו"ר המפלגה קובע את הרשימה לבד, או שגופים מצומצמים כמו מרכז מפלגה, ועדה מסדרת, או מועצת חכמי התורה קובעים אותה, אין שום משמעות להתפקדות, כי היא לא יוצרת השפעה וכוח הרתעה.
יתר על כן, רק בשלוש המפלגות האלה יש אפשרות להתפקד באינטרנט בשתי דקות עם כרטיס אשראי.
אנחנו מתחייבים לקרוא להתפקד לכל מפלגה, שתקבל על עצמה תהליך דמוקרטי ושקוף של בחירת יו"ר מפלגה ורשימת מועמדים לכנסת על ידי כלל חברי המפלגה.

ש: האם אני חייב להצביע בבחירות לכנסת למפלגה אליה אני מתפקד?
ת: הגיוני להתפקד למפלגה כלפיה קיים החיבור האידיאולוגי הטוב ביותר. אבל חשוב להדגיש, שחברות במפלגה איננה מחייבת הצבעה עבורה בבחירות לכנסת, ולמעשה כבר כיום קבוצות אינטרס רבות מנצלות את הפירצה הזו ומתפקדות למפלגות רק על מנת להשפיע על נבחרי הציבור. ההצבעה בבחירות לכנסת היא כידוע אישית וחשאית, ואין שום דרך לדעת למי הצבעת.

ש: מי יידע שאני חבר במפלגה מסוימת?
ת: פרטי חברי המפלגות השונות מצויים בידי הגופים המנהליים של המפלגות ובידי מבקר המדינה, אך אינן מתפרסמות לציבור הרחב. לקראת הפריימריז מקבלים המועמדים השונים את רשימות החברים על מנת שיוכלו ליצור איתם קשר ולנסות לשכנע אותם לתמוך בהם.

ש: אם אני מתפקד עכשיו, החברות שלי במפלגה תסתיים בעוד שנה?
ת: לא. מי שמתפקד לאחת משלושת המפלגות הדמוקרטיות באינטרנט בעזרת כרטיס האשראי שלו או הוראת קבע, החברות שלו תתחדש באופן אוטומטי מדי שנה. זה ממש "שגר ושכח". בכל מקרה, אם יהיו בעיות עם זה בעתיד, המפלגות מחויבות להודיע לך שיש בעיה ולשאול האם לחדש את החברות.

ש: מה אני עושה אם אני רוצה להפסיק להיות חבר במפלגה?
ת: לכל מפלגה נהלים משלה, אבל בגדול זה תהליך מאוד פשוט. יוצרים קשר עם המפלגה על פי הפרטים שמופיעים באתר האינטרנט שלה, ומודיעים על בקשתכם להפסיק את החברות. ברוב המקרים יבקשו ממכם לשלוח פקס עם בקשתכם לסיום החברות. פקססו, ודאו שהפקס התקבל, וזה הכל. אם אתם מוצאים ש"אין עם מי לדבר" תוכלו תמיד לשלוח את בקשתכם במכתב רשום לכתובת המופיעה באתר רשם המפלגות. שמרו אצלכם עותק של המכתב ואת אישור המשלוח בדואר רשום.

ש: אני תומך במפלגה שלא מקיימת פריימריז, זה לא סותר את המהלך של התפקדות כיום?
ת: ממש לא. להתפקד עכשיו למפלגות הגדולות זה המהלך המיידי המשפיע ביותר, שאפשר לעשות על מנת לשבור את כללי המשחק של הפוליטיקה הישנה בישראל. ככל שיותר אנשים כמונו יתפקדו עכשיו למפלגות האלה, כך יגדל הסיכוי שחברי הכנסת שלהן יהיו נאמנים עכשיו, לא מחר, ולא בעוד שנה, לציבור. אם יום אחד תקום מסגרת פוליטית חדשה, אחלה, אבל עכשיו זה עכשיו ומחר זה מחר.

ש: האם אנחנו מריצים אנשים מטעמנו לפוליטיקה?
ת: אנחנו לא מריצים אנשים. אנחנו מאמינים ומקווים, שבעקבות המהלך יקומו אנשים חדשים ראויים, שיעמידו עצמם. אנחנו מאמינים שלמועמדים אלו יהיה סיכוי טוב יותר להיבחר במציאות שבה יש כמות מתפקדים גדולה, מצביעים "חופשיים" ולא רק קבוצות אינטרס ועסקנים.

ש: מה עושים עם המתפקדים ועם רשימות האנשים שנרשמים אלינו באתר?
ת: קודם כל לא חייבים להתפקד דרכינו. ניתן להתפקד ישירות באתרי המפלגות. כדי לעזור למי שבכל זאת יתפקד דרך האתר שלנו וישאיר פרטים, אנחנו שוקדים על הקמת גוף מסייע, אשר ילווה את המתפקדים החדשים ויסייע להם במימוש זכות ההצבעה בפריימריז על ידי מתן מידע על תהליך הפריימריז והבחירות. בכל מקרה, אנו מתחייבים לא לעשות לא לעשות שום שימוש לא ראוי בפרטים של המתפקדים.